בימינו המונח "מכונת אספרסו" מתייחס לסוגים שונים של מכונות קפה, לרבות מכונות ביתיות ואוטומטיות על בסיס קפסולות. אולם במקור מונח זה מתייחס למכונות קפה מקצועיות המתמחות בייצור קפה אספרסו שניתן למצוא בבתי קפה. 

מדובר בסוג מקצועי של מכונת קפה ללא קפסולות, שעושה שימוש במים בלחץ גבוה ומספקת ללקוח קפה אספרסו טרי וטעים מפולים טריים, עם ארומה וקרמה מעולות ואחוזים גבוהים של קפאין. כמו כן, אלו מכונות מאסיביות בעלות יכולת תפוקה גבוהה במיוחד, המאפשרת להן לעמוד בלחצי ההזמנות של בית קפה פעיל.

איך מכונות אספרסו עובדות?

שלא כמו מכונות קפה ביתיות, בהן צריך רק ללחוץ על כפתור כדי להפעיל, מכונת קפה פולים לאספרסו של בתי קפה נדרשת בהכשרה מיוחדת. אמנם ההכשרה לא מאוד מסובכת אך לוקח זמן לשלוט במכונה ולדעת להפיק ממנה קפה אספרסו משובח באופן יעיל ומהיר. כך למשל, צריך לדעת לשים כמות נאותה של קפה טחון במכונה, להוסיף כמות מתאימה של מים, להקציף חלב באופן מושלם וכדומה. ומכיוון שמדובר במומחיות בפני עצמה יש אפילו כינוי לאנשי האספרסו בבתי קפה – "בריסטה".

יש לציין כי בחלק מהמכונות טחינת הפולים מבוצעת בנפרד על ידי מכשיר ייעודי למטרה זו, או לחילופין יש העושים שימוש בפולי קפה טחונים המסופקים בתפזורת. הקפה עצמו מוכן על ידי שימוש במים בלחץ גבוה, דרכם עוברים פולים טחונים ודחוסים של קפה, מה שמוביל לקבלת קפה איכותי עם ארומה עוצמתית ועם קרמה גבוהה ועשירה. 

למה כדאי לבחור במכונת אספרסו?

נכון שבעבר לקוחות בתי הקפה בישראל הסתפקו בכוס קפה פשוטה, אפילו ברמה של נס קפה, אולם זמנים אלו כבר מזמן חלפו. הלקוח הישראלי הממוצע של שנות האלפיים מבין בקפה ומצפה לקבל משקה משובח לצד המאפה או העוגה שלו, בארוחת הבוקר או בתום ארוחה מלאה. לכן מכונת אספרסו מקצועית לבית קפה היא לא פחות ממוצר חובה, בהיותה מספקת ללקוחות העסק קפה איכותי, טרי וטעים. 

למי מתאימה מכונת אספרסו?

מכונת אספרסו מספקת קפה אספרסו, המהווה גם בסיס למשקאות נוספים כמו קפה הפוך, קפוצ'ינו, לאטה וכדומה. השימוש במכונה מקצועית מתאים לעסקי מזון אשר הכנת קפה מהווה מרכיב מרכזי בעבודתם, המגישים הרבה כוסות ביום ושחשוב להם לספק ללקוחותיהם משקה משובח.

בתור שכזאת, מכונת אספרסו מקצועית מתאימה כמובן לבתי קפה וכן עסקים נוספים כמו מסעדות, אולמות אירועים, בר קפה, חברות קייטרינג וכדומה. מאידך, מכונות אלו פחות מתאימות לשימוש ביתי, עבורו מכונות אוטומטיות של קפסולות יעשו את העבודה. בנוסף, הן לא מתאימות למשרדים ועסקים בהיותן מוצר גדול, יקר ומסובך מידי לשימוש, ובמקרים אלו מכונת קפה טוחנת טובה וקומפקטית תתאים במיוחד.

מה היתרונות של מכונות אספרסו למשרד?

כעת אנו מדברים על בחירת מכונת קפה טוחנת למשרד להכנת אספרסו ומשקאות נוספים, המבוססת על מכונת קפה פולים כפי שאנו מציעים, ולא המכונה המקצועית שתוארה עד כה. בחירה כזו תעניק לכם מספר יתרונות מהותיים. קודם כל, מדובר במכונות במידות נאותות למטבח משרדי שאינן תופסות הרבה מקום ושקל ופשוט לתחזק אותן.

כמו כן, הן מאוד נוחות לשימוש על ידי כל עובדי החברה באופן יעיל, נקי ומהיר. בנוסף, העלות לכוס קפה שלהן הרבה יותר זולה ממכונות קפה על בסיס קפסולות. ובהיותן מבוססות על מכונת קפה שטוחנת פולים, עובדי המשרד ייהנו באופן שוטף מקפה איכותי, טרי ומאוד טעים. יש עוד מגוון יתרונות נוספים למכונות שלנו, עליהם תוכלו לקרוא במאמרים נוספים המופיעים באתר.

באיזה קפה משתמשים למכונות אספרסו?

מלבד טיב מכונת אספרסו, איכות הקפה המתקבלת מושפעת באופן ישיר מהקפה הנבחר. לשם כך, בתור התחלה עדיף לבחור בפולי קפה הנטחנים במקום, או לחילופין לבחור בקפה טחון טרי, ובכל מקרה לא לבחור בקפסולות וואקום. כמו כן יש לבחור בספק אמין של פולי קפה המציע מבחר עשיר של תערובות עם יחסים שונים של זני קפה, רובוסטה או ערביקה. מתוך המגוון הזה יכול בית הקפה לבחור תערובת אחת מועדפת לכל המשקאות שלו, ואילו לבתי קפה למביני עניין כדאי להציע בתפריט סוגים שונים של תערובות לבחירה.

איך מנקים מכונת אספרסו?

כדי לשמור על בריאות המשתמשים, להבטיח תפקוד נאות של המכונה ולקבל לקפה משובח, כל מכונת אספרסו נדרשת בניקיון, בין אם מדובר במכונה לבית קפה, למשרד או לבית. עבודות הניקיון עצמן משתנות בין כל מכונה בהתאם למאפייניה ולהוראות היצרן. כמו כן, יש חלקים במכונה שיש לנקות לאחר כל שימוש, אחרים אחת ליום ויש רכיבים הנדרשים בניקיון תקופתי. כך למשל, לאחר כל שימוש יש לדאוג לנקות עם מטלית לחה ונקייה את צינורית ההקצפה וחלקים חיצוניים נוספים כמו מסננת או ידית. כמו כן יש לדאוג לרוקן את המגש שעליו מונחות כוסות הקפה כשהוא מתחיל להתמלא בנוזלים. 

ניקוי הרכיבים הפנימיים של מכונת אספרסו דורש קודם כל לנתקה מזרם חשמל וממים חמים, והוא מתחיל בשחרור קיטור לכמה שניות. לאחר מכן יש לנקות עם מטלית לחה את המיכל של פולי הקפה, ואת הניקוי רכיבים פנימיים נוספים יש לבצע בהתאם להראות היצרן. במיוחד יש לשים דגש על הצטברות אבנית המורידה את איכות הקפה ומפריעה לתפקוד המכונה. בעיה זו ניתן לפתור על ידי שימוש במטהרי מים או במים מסוננים. כמו כן ניתן להיעזר בתכשירים ייעודיים למטרה זו.

יש לציין כי לאחר ניקוי פנימי של המכונה צריך להמתין לייבושה המלא טרם הפעלתה מחדש. לכן עבודות ניקיון אלו בבית קפה ייעשו בסוף יום עבודה.

מכונות אספרסו – מחירים שונים

מחירי מכונות אספרסו אינם אחידים ומשתנים בשל מספר פרמטרים. כך לדוגמא, מחיר המכונה מושפע מגודלה, תפוקת הקפה שלה והפונקציות שהיא מציגה. כמו כן יש הבדל בין המחיר של מכונת קפה פולים, מכונת קפה קפסולות, מכונה אוטומאטית, חצי אוטומאטית וכדומה. גם למוניטין היצרנית שמאחורי המכונה יש השפעה ישירה על מחירה. 

יחד עם זאת, יש לזכור כי בטווח הארוך מה שמשפיע על מחיר מכונת האספרסו הינו עלות הקפה המסופק לה, אשר מתבטא במחיר הכנתה של כל כוס קפה.